Skip links

bebek sağlığı

Dr. Nuray Kuzukıran

Gebelik Takibi

Gebelik takibi; anne adayının hamilelikten şüphelendiği, belirtilerin ilk başladığı ve sonucunda gebeliği öğrenmesi ile başlayan bu süreç, bize başvurmaları ile başlamaktadır. Bu süreçte doktor, bebeğin ve annenin sağlık durumu ile ilgili belirli aralıklarda kontrollerini yapar, annenin şikayetlerini dinler ve anne-babayı buna göre bilgilendirir.

Çoğul Gebelik

Birden fazla yumurtanın aynı anda döllenmesi veya tek yumurtadan ikiye ya da daha fazla bölünen hücrelerin ayrı embriyolar oluşturması çoğul gebelik olarak adlandırılır. En sık görülen çoğul gebelik, ikiz gebeliktir. Çoğul gebelikler her 1000 gebeliğin 3’ünde gerçekleşir. Ancak son zamanlarda bu oran, üremeye yardımcı tüp bebek gibi tedavi yöntemlerinin uygulanması ile artış göstermektedir. Çoğul gebeliğin artmasındaki bir diğer etken ise gebelik yaşının ilerlemesidir. 35 yaşın üzerinde olan veya ailesinde çoğul gebelik bulunan kadınların çoğul gebelik geçirme olasılığı yüksektir.

Riskli Gebelik

Gebelikte anne ve bebek açısından risk oluşturan her durum riskli gebelik kapsamında değerlendirilebilir.Mevcut durum gebe veya bebeği için olumsuz bir prognoz riski taşıyorsa bu durum riskli gebelik uzmanı yani perinatoloji uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.

SORU SOR FORMU

Op. Dr. Nuray Kuzukıran’a soru sormak için formu doldurun!