Skip links

Genital estetik

Dr. Nuray Kuzukıran

Genital Estetik Nedir?

Genital estetik, yapısal veya sonradan oluşan, genital bölgede deformasyon oluşmuş bölgelerin doğal haline döndürülmesi işlemidir.

Hayatı ve evlilik yaşamını olumsuz etkileyen bu durumların tamamını genital estetik ameliyatları ile düzeltmekteyiz. Böylece kadınlar, gündelik hayatına ve cinsel yaşamına özgüvenle devam edebilmektedir.

Genital bölgede birden fazla sorun olması durumunda, kombine genital estetik uygulamalarını eş zamanlı uygulayarak etkili sonuçlara ulaşılmaktadır. Örnek vajinoplasti ve labioplasti operasyonlarının beraber yapılması.

En genel şekli ile genital estetik ne demek sorusunu, ‘dış genital organların birbiri ile uyumlu hale getirilmesi, mevcut sorunların giderilmesi amacıyla yapılan operasyonlardır’ olarak yanıtlayabiliriz. Halk arasında bu işlemler “vajina estetiği” olarak da biliniyor.

Bursa genital estetik işlemlerin sıklıkla gerçekleştirildiği ve son derece başarılı sonuçların alındığı kentlerden biridir. Genital estetiğe dair merak edilen soruları ve yanıtlarını detaylı şekilde açıklayacağım.

Vajina (Genital) Estetiği Neden Yapılır?

Vajina estetiği, vajina bölgesinde yer alan bölümlerin daha güzel görünmesi ve birbiri ile daha uyumlu olması amacıyla yapılıyor. Kimi zaman basit yapısal sorunlar kadınlarda özgüven problemlerine de neden olabiliyor.

Estetik müdahaleler, özgüven sorunlarının ortadan kalkması açısından da önem taşıyor. Sonuç olarak bu operasyonlar sadece estetik kaygılarla yapılıyor gibi görünse de psikolojik ve fizyolojik açıdan da fayda sağlıyor. Bu işlemleri yaptıran kişi kendini daha özgüvenli hisseder, ilişkiden zevk alamama sorunu ortadan kalkar ve daha yüksek bir hayat kalitesine kavuşur.

Genital Estetik Kimlere Yapılır?

18 yaşından büyük ve ameliyata engel bir sağlık sorunu olmayan herkes genital estetik yaptırabilir. Bu estetik girişimler için evli ya da bekar olmak önem taşımıyor. Geliştirilen yeni tekniklerin de etkisi ile kısa zamanda tamamlanan basit operasyonlardır. Ancak gebelik ve emzirme döneminde genital estetik yaptırılması önerilmez.

Vajina, Estetiği Nasıl Yapılır?

Vajina estetiğinde amaca bağlı olarak yapılan müdahale de değişir.

Vajina daraltma ameliyatında fazla olan doku kesi yolu ile çıkarılıyor ve ardından dikiş atılarak operasyon tamamlanıyor. Labioplasti de benzer bir prosedür izleniyor. Klitoris estetiğinde klitoris üzerindeki fazla derinin yine kesi yoluyla vücuttan tahliye edilmesi sağlanıyor.

Kızlık zarı dikimi operasyonu ise ise bütünlüğünü kaybetmiş olan kızlık zarının yeniden birleştirilmesi için dikiş uygulaması yapılıyor. Görüldüğü gibi estetik müdahalenin amacına bağlı olarak operasyonun nasıl yapıldığı da değişiyor.

Genital Estetik Sonrası Dikkat Edilecekler

Dikkat edilmesi gereken en önemli husus hijyendir. Enfeksiyon riskine karşı bir süre ilaç kullanmanız gerekebilir. Genital bölge temizliğine ve hijyenine dikkat edilmesi durumunda sorunsuz bir iyileşme dönemi yaşanabilir. İyileşme tamamlanana kadar deniz, havuz, sauna ve hamam gibi ortamlara girilmemelidir.

Genital Estetik Ameliyatı Sonrası Normal Hayata Dönmek Ne Kadar Zaman Alır?

Ameliyattan sonra hastanın taburcu olma süresi çok fazla değildir. Evde 2 – 3 gün dinlenilmesi önerilir. Sonrasında hastanın da kendini iyi hissediyor olması durumunda günlük hayata ya da iş hayatına geri dönülebilir. Genital estetik ameliyatlar, uzun ve zorlu bir iyileşme süreci gerektirmez. Çoğunlukla hastalar birkaç gün içerisinde kendilerini çok iyi hissetmeye başlarlar.

Genital Estetikten Memnun Kalınmadığında Düzeltmek Mümkün mü?

Elbette genital estetik sonucu memnun bırakmadığında ‘revizyon ameliyatı’ ile düzeltme yapılabiliyor. Ancak sadece tek bir ameliyat ile istenen sonucun elde edilmesi hastalar açısından da daha doğru seçenektir. Bu nedenle deneyimli bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından ameliyatın yapılması tercih edilmelidir.

Vajina Estetiği Devlet Hastanesinde Yapılır mı?

Vajina estetiği işlemleri devlet hastanelerinde ya da üniversite hastanelerinde yapılmıyor. Hastaların SGK, Bağ-Kur ya da Emekli Sandığı karneleri ile devlet hastanelerinde vajina estetiği işlemleri yaptırmaları mümkün olmaz. Ayrıca bu ameliyatların ücretleri devlet tarafından karşılanmaz.

Genital Estetik Doktorları

Ülkemizde ve özellikle de Bursa genital estetik operasyonları başarılı bir şekilde gerçekleştiren çok sayıda doktor bulunuyor. Bursa’da yaşayan kadınlar vajina estetiği işlemleri için farklı kentlere gitmek durumunda kalmıyor. Yaşadıkları kentte; Bursa’da ameliyat olabiliyor ve iyileşme sürecini de kendi evlerinin konforunda tamamlıyor.

SORU SOR FORMU

Op. Dr. Nuray Kuzukıran’a soru sormak için formu doldurun!