Skip links

Nilüfer Konak Mahallesi – Kadınlara Menopoz Dönemi Bilgilendirmesi

KADINLARA MENOPOZ DÖNEMİ BİLGİLENDİRMESİ…

KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM UZMANI OP. DR. NURAY KUZUKIRAN: “ÖSTROJEN VE PROGESTERON DENGESİNE DİKKAT EDİLMELİ”

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nuray Kuzukıran, Nilüfer Konak Mahallesi Muhtarlığı tarafından düzenlenen toplantıda mahalle sakini kadınları menopoz, jinekolojik lazer uygulamaları, kanser ve ozon terapi konularında bilgilendirdi.

Nilüfer Belediyesi Pancar Deposu’nda gerçekleştirilen ve Konak Mahallesi Muhtarı Hale Çağan ile mahalle sakini kadınların katıldığı toplantıda konuşan Op. Dr. Nuray Kuzukıran, “Menopoza geçiş döneminde yumurtalıklardaki yumurta hücrelerinin tükenmesine bağlı olarak östrojen ve progesteron hormonları arasındaki denge östrojen lehine bozuluyor.Vücutta östrojeni en çok yumurtalıklar üretir. Menopoz sonrasında yumurtalık fonksiyonu çok azaldığı için östrojen düzeyi de çok ciddi miktarda düşer” dedi.

Östrojenin, rahim içinin hücre çoğalmasını sağlamak, beyin hücreleri arasındaki iletişimin sağlanması, hafıza, düşünme keskinliği, odaklanma gibi bilişsel fonksiyonların yürütülmesi ile kalp damar ve cilt sağlığı gibi görevleri olduğunu belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nuray Kuzukıran, “Progesteron hormonu östrojenin vücuttaki etkilerini dengeleyen hormondur ve yumurtalıklarda olgunlaşan yumurta çatladıktan sonra yaklaşık olarak adetin 14. günü civarında salınmaya başlar.Vücudumuzdaki östrojen ve progesteron dengesi tüm vücut sağlığımız için önemlidir” şeklinde konuştu.

MENOPOZ DÖNEMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Konuşmasında, menopoz döneminde hormon tedavisinden daha iyi sonuç almak için yapılması gerekenler hakkında da bilgiler veren Op. Dr. Nuray Kuzukıran şunları söyledi: “Sağlıklı beslenme prensipleri ile yiyecek seçimindeki hatalar düzeltilebilir. Kan şekeri oynaklıkları giderilmeli, yani kana hızlı karışan unlu-şekerli yeme alışkanlıkları bir parça olsun düzelmeli. Tiroid sorunları gözden geçirilmeli. Kabızlık varsa ortadan kaldırılmalı, kanda homosistein düzeyi 6-8 mmol/L ve vitamin B12 düzeyi en az 550 pg/ml olacak biçimde desteklenmeli. Hormon desteğine başlanmadan önce, tercihen son altı ay içerisinde kişinin jinekolojik kontrol muayenesi yapılmış olmalı. Böylece tedaviye başlamadan önce rahimde kanser, polip, myom gibi bir sorun olup olmadığı ortaya konulur. Vajinal smear, mammogram gibi tetkikler tamamlanır. Kemik yoğunluğu kemik mineral dansitometri cihazı ile değerlendirilir.”

KANSERDE GERÇEK ERKEN MÜDAHALE

Açıklamalarında meme kanserinin engellenmesi için yapılması gerekenlere de dikkat çeken Op. Dr. Nuray Kuzukıran, “Östrojen metabolitlerine bakarak kişiye özgü östrojen metabolizması değerlendirilebilir. Öğünlerde kırmızı lahana, roka, alabaş turp, buharda hafif pişmiş brokoli ya da karnabahar gibi besinlerle vücuttaki atık temizlenmesini desteklenerek yiyecek seçimlerine dikkat edilebilir. Kanseri henüz hücre düzeyinde iken sınırlamaya çalışan vücut savunmasının elini kolunu bağlayan toksinler saptanabilir ve etkisizleştirilebilir. Bozulmuş östrojen / progesteron dengesini doğal progesteron desteği ile düzeltilebilir” dedi.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nuray Kuzukıran açıklamalarında toplantıya katılan kadınlara ozon tedavisinin faydaları ile genital bölge lazer uygulamaları hakkında da bilgiler sundu.